Strona główna
Serwis jest częścią opoka.org.pl

Bezpieczna poczta

Co to jest bezpieczne połączenie TLS?

TLS (Transport Layer Security) to protokół służący do bezpiecznego przesyłania zaszyfrowanych danych - takich jak hasło, przy pomocy którego logujesz się do poczty.

Protokół TLS staje się standardem zabezpieczania poczty e-mail. Choć nie jest to idealne rozwiązanie, to jeśli każdy będzie z niego korzystał, podglądanie e-maili będzie trudniejsze i bardziej kosztowne niż obecnie.

Poczta elektroniczna fundacji OPOKA ma włączone bezpieczne połączenie całej komunikacji związanej z obsługą poczty.
Oznacza to, że możesz być pewny, że korzystasz z poczty bezpiecznie.

Także poczta przez WWW udostępniana jest poprzez bezpieczne połączenie HTTPS.

webmail-https

Na czym polega lepsze zabezpieczenie e-maili przed odczytaniem

Gdy wysyłasz list, masz nadzieję, że adresat będzie jedyną osobą, która go odczyta. Jednak w drodze od nadawcy do adresata z listem może stać się wiele rzeczy, na przykład jakieś wścibskie osoby mogą zechcieć rzucić na niego okiem. To dlatego ważne wiadomości wysyłamy w zamkniętych kopertach, a nie napisane na pocztówkach.

Gdy czytasz, piszesz i sprawdzasz wiadomości, za ich dostarczanie do zamierzonych odbiorców odpowiada wiele zaawansowanych technologii. Korzystając z usług dostawcy poczty elektronicznej, który nie używa bezpiecznego połączenia, przy wysyłaniu i odbieraniu e-maili ryzykujesz, że odczyta je ktoś inny.

Szyfrowanie wiadomości podczas przesyłania chroni je przed wścibskimi osobami. Dzięki TLS Twoje wiadomości są szyfrowane i bezpiecznie przesyłane, zarówno gdy je wysyłasz, jak i gdy je odbierasz. Protokół ten nie pozwala na odczytywanie e-maili, gdy wędrują one między serwerami pocztowymi – dzięki temu wiadomości są bezpiecznie przesyłane między dostawcami poczty elektronicznej.

Wiadomości są szyfrowane tylko wtedy, gdy zarówno Ty, jak i osoby, z którymi korespondujesz, korzystacie z dostawców usług e-mail obsługujących protokół TLS. Nie wszyscy dostawcy używają tego protokołu, a jeśli wysyłasz lub odbierasz wiadomości od takiego dostawcy, nie są one chronione przed podglądaczami.

Powiedz innym, jak ważne jest odpowiednie szyfrowanie e-maili – im więcej wiadomości będzie szyfrowanych podczas przesyłania, tym bezpieczniejszy będzie Internet.

Wirusy

Poczta internetowa to nadal najpopularniejszy sposób komunikacji. Niestety użytkowanie poczty niesie ze sobą dosyć duże niebezpieczeństwa. Każdy użytkownik konta pocztowego e-mail może wraz z pocztą dostać zawirusowane pliki lub tzw. "konie trojańskie" itp. Ich działanie może doprowadzić do utraty danych i niesprawnego działania komputera.

W celu zapobieżenia takim sytuacjom cała poczta internetowa przychodząca na konta na naszych serwerach pocztowych jest automatycznie skanowana przeciw wirusom. Zainfekowane załączniki z wiadomości zostają automatycznie usunięte, a stosowna informacja o podjętym przez system antywirusowy działaniu zostaje umieszczona na końcu treści wiadomości.