TLS (Transport Layer Security) to protokół służący do bezpiecznego przesyłania zaszyfrowanych danych - takich jak hasło, przy pomocy którego logujesz się do poczty.
Protokół TLS staje się standardem zabezpieczania poczty e-mail. Choć nie jest to idealne rozwiązanie, to jeśli każdy będzie z niego korzystał, podglądanie e-maili będzie trudniejsze i bardziej kosztowne niż obecnie.
Poczta elektroniczna fundacji OPOKA ma włączone bezpieczne połączenie całej komunikacji związanej z obsługą poczty.
Oznacza to, że możesz być pewny, że korzystasz z poczty bezpiecznie.
Także poczta przez WWW udostępniana jest poprzez bezpieczne połączenie HTTPS.
Gdy wysyłasz list, masz nadzieję, że adresat będzie jedyną osobą, która go odczyta. Jednak w drodze od nadawcy do adresata z listem może stać się wiele rzeczy, na przykład jakieś wścibskie osoby mogą zechcieć rzucić na niego okiem. To dlatego ważne wiadomości wysyłamy w zamkniętych kopertach, a nie napisane na pocztówkach.
Gdy czytasz, piszesz i sprawdzasz wiadomości, za ich dostarczanie do zamierzonych odbiorców odpowiada wiele zaawansowanych technologii. Korzystając z usług dostawcy poczty elektronicznej, który nie używa bezpiecznego połączenia, przy wysyłaniu i odbieraniu e-maili ryzykujesz, że odczyta je ktoś inny.
Szyfrowanie wiadomości podczas przesyłania chroni je przed wścibskimi osobami. Dzięki TLS Twoje wiadomości są szyfrowane i bezpiecznie przesyłane, zarówno gdy je wysyłasz, jak i gdy je odbierasz. Protokół ten nie pozwala na odczytywanie e-maili, gdy wędrują one między serwerami pocztowymi – dzięki temu wiadomości są bezpiecznie przesyłane między dostawcami poczty elektronicznej.
Wiadomości są szyfrowane tylko wtedy, gdy zarówno Ty, jak i osoby, z którymi korespondujesz, korzystacie z dostawców usług e-mail obsługujących protokół TLS. Nie wszyscy dostawcy używają tego protokołu, a jeśli wysyłasz lub odbierasz wiadomości od takiego dostawcy, nie są one chronione przed podglądaczami.
Powiedz innym, jak ważne jest odpowiednie szyfrowanie e-maili – im więcej wiadomości będzie szyfrowanych podczas przesyłania, tym bezpieczniejszy będzie Internet.
Poczta internetowa to nadal najpopularniejszy sposób komunikacji. Niestety użytkowanie poczty niesie ze sobą dosyć duże niebezpieczeństwa. Każdy użytkownik konta pocztowego e-mail może wraz z pocztą dostać zawirusowane pliki lub tzw. "konie trojańskie" itp. Ich działanie może doprowadzić do utraty danych i niesprawnego działania komputera.
W celu zapobieżenia takim sytuacjom cała poczta internetowa przychodząca na konta na naszych serwerach pocztowych jest automatycznie skanowana przeciw wirusom. Zainfekowane załączniki z wiadomości zostają automatycznie usunięte, a stosowna informacja o podjętym przez system antywirusowy działaniu zostaje umieszczona na końcu treści wiadomości.